FA | EN

بدن ما بیشتر از میکروب تشکیل شده تا سلول های انسانی

خانه سلامت فروردین
portfolio image

طبق گفته ی دانشمندان بدن ما بیشتر از میکروب تشکیل شده تا سلول های انسانی! تنها 43 درصد بدن انسان از سلول تشکیل شده است.شناخت بیشتر این مجموعه موجودات را میکروب شناسی که در کل میکروبیوم نامیده میشوند و به درک بهتر ما از بیماری های مختلف از انواع آلرژی گرفته تا پارکینگسون کمک میکنند.

 

 پروفوسور روت لی مدیر بخش علوم میکروبیوم موسسه ماکس پلانک می گوید: میکروبیوم برای سلامت انسان ضروری است و بدن انسان فقط از سلول های انسانی تشکیل نشده است.

 

برهمين اساس دانشمنداني مانند راب نایت، محقق دانشگاه سن دیه‌گو کالیفرنیا معتقدند ما بيشتر ميكروب هستيم تا انساندر ابتدا تصور مي‌شد در ازاي هر 10 سلول انساني يك ميكروب در بدن وجود دارد،‌اما اكنون اين آمار به نسبت يك به يك نزديك‌تر شده‌است و اگر تمامي سلول‌هاي بدن به دقت شمرده شوند،‌تنها 43 درصد از كل بدن را تشكيل مي‌دهند. اما اين وضعيت در زمينه ژنتيكي وخيم‌تر نيز مي‌شود و انسان از نظر ژنتيكي نيز در بدن خود در اقليت است.

ژنوم انسان از 20 هزار ژن تشکیل شده است درحاليكه اما مجموعه ژن‌های موجودات میکروسکوپی بدن انسان بین دو تا 20  میلیون ژن استسارکیس مازمانیان، میکروب‌شناس مؤسسه فناوری کالیفرنیا معتقد است انسان تنها يك ژنوم ندارد،‌ ژنهاي ميكروب‌هاي بدن نيز ژنوم ثانويه بدن را تشكيل مي‌دهند كه عملكرد ژنوم اوليه را تقويت مي‌كند. آنچه انسان را تشكيل داده تركيبي از دي‌ان‌اي انساني و دي‌ان‌اي ميكروب‌هاي روده‌است.

ساده‌انگاری است اگر فکر کنیم تمامي موجودات میکروسکوپی كه در بدن حمل مي‌كنيم تاثير و تعامل خاصي در بدن ندارنددانش به صورت مداوم در حال کشف نقش میکروبیوم‌ها در عملكرد دستگاه گوارش، تنظیم سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری‌ها و نقش آنها در تولید ویتامین‌های لازم است.

 

به گفته نایت این موجودات میکروسکوپی به شکلی باورنکردنی با سلامت انسان در ارتباطند از اين‌رو باید ديدگاه خود را نسبت به میکروب‌ها تغيير دهيم و در رابطه‌ای خصمانه خود با ميكروب‌ها تجديد‌نظر كنيم.

 آنتی‌بیوتیک‌ و واکسن‌، سلاح‌های بشر برای مبارزه با انواع بيماري‌هاي عفوني مانند آبله و سل به شمار می‌روند كه زندگی بسیاری را نجات دادهاند اما برخی از محققان نگرانند در این مبارزه باكتري‌هاي خوب قرباني باكتري‌هاي بد شده‌باشند. درك بهتر ميكروبيوم‌ها مي‌تواند به درك بهتر تغييراتي كه به مرور زمان در آنها ايجاد شده منجر شود و به اين ترتيب انسان در مبارزه با عوامل بيماريزا موفق‌تر عمل خواهد كرد.

 

 میکروبیوم‌ها با بیماری‌های التهابی روده و پارکینسون و تاثیر داروهای ضدسرطان، شیمی درمانی و حتی افسردگی و اوتیسم و مهمتر از همه چاقي نيز  مرتبط دانسته می‌شوند. امروزه مشخص شده است که سابقه خانوادگی و سبک زندگی نقش مهمی در چاقی دارد اما شايد میکروب‌های مفید نيز بي‌تاثير نباشند.

 محققان احتمال مي‌دهند شايد ترکیب نامناسب میکروب‌هایی که متابولیسم غذا را در بدن انجام می‌دهند باعث چاقی شود. نتيجه آزمايش اين نظريه روي موش‌هايي كه در محيط استريل و بدون هيچ نوع ميكروبي رشد كرده‌بودند نشان داد ورود باكتري بدن افراد چاق به بدن موش‌ها آنها را چاق و ورود باكتري بدن افراد لاغر به بدن موش‌ها آنها را لاغر مي‌كند. برهمين اساس پزشكان بسيار اميدوارند بتوانند از ميكروب‌ها به عنوان دارو استفاده كنند.

 

 ترفر لالی، محقق موسسه تحقيقاتي ولکام تراست سانگر در بریتانیا معتقد است بیماری ممکن است باعث حذف برخی موجودات میکروسکوپی شود و هدف مطالعات وي آن است كه دوباره آنها را وارد بدن انسان سازد.به گفته او شواهد زيادي وجود دارند كه نشان مي‌دهند ترمیم میکروبیوم یک فرد می‌تواند به مداوای بیماری‌هایی مانند کولیت اولسراتیو، نوعی بیماری التهابی روده منجر شود. به گفته او براي درمان تعدادي شناخته شده از بيماري به تركيبي از ده تا 15 ميكروب نياز است.