FA | EN

گیاه اسکنبیل؛ دارویی برای درمان اندومتریوز

خانه سلامت فروردین
portfolio image

 

 

 

نتایج یک پژوهش بین‌المللی که در مجله Ethnopharmacology به چاپ رسیده نشان می‌دهد عصاره گیاه اسکنبیل فرآیندهای اساسی و متفاوتی که در ایجاد بیماری اندومتریوز نقش دارند را هدف قرار می‌دهد و می‌تواند به‌عنوان داروی گیاهی مفید در درمان این بیماری استفاده شود.

 

  

 

گیاه «اسکنبیل» مختص مناطق بیابانی است و مردم محلی از آن برای درمان خون‌ریزی قاعدگی طولانی و نیز دردهای زمان قاعدگی استفاده می‌کنند. این گیاه همچنین برای درمان ناباروری هم توصیه شده است.

 

 

ترکیبات زیستی فعال موجود در گیاه اسکنبیل، فرآیندهای گوناگونی نظیر رگ‌زایی، التهاب و رشد تهاجمی بافت را مهار می‌کند. 

 

 

 

بررسی کروماتین در مردان نابارور مبتلا به گلوبوزواسپرمی 

گلوبوزواسپرمی یک ناهنجاری مورفولوژیکی شدید در مردان است که در آن نطفه آکروزوم ندارد یا کمبود دارد. 
در مردان مبتلا، سطح بالایی از آسیب به ماده ژنتیکی و بسته بندی غیر طبیعی آن گزارش شده است. این نقایص به عنوان علل اصلی ناباروری در مبتلایان در نظر گرفته می شود. 
متوسط آسیب ماده ژنتیکی و نقص پروتامین به طور معناداری در مردان نابارور مبتلا به گلوبوزواسپرمی در مقایسه با مردان بارور بالاتر است. با این وجود نتایج متناقضی در رابطه با آنوپلوئیدی کروموزومی در مبتلایان به گلوبوزواسپرمی در بین مطالعات وجود داشت. 
در مردان نابارور مبتلا به گلوبوزواسپرمی علاوه بر تشکیل غیرطبیعی آکروزوم که مهمترین علت ناکارآمدی در لقاح است، میزان بالای آسیب ماده ژنتیکی و مشکلات بسته بندی کروماتین نیز در ناباروری موثر است؛ به همین دلیل تجویز آنتی اکسیدان پیش از استفاده از روش درمانی تزریق نطفه در سیتوپلاسم تخمک، برای کاهش آسیب کروماتین و افزایش شانس موفقیت در درمان پیشنهاد می شود. 

آیا اسید های چرب اشباع و ترانس بر ناباروری و تغییرات هورمونی موثر است؟ 
عدم تعادل در دریافت انرژی و مصرف آن و افزایش نسبت انرژی دریافتی منجر به به افزایش توده چربی در قسمت های مختلف بدن می شود. 
هرچند رابطه منفی افزایش وزن و اسید های چرب نامطلوب رژیم غذایی مانند ترانس و اشباع با ناباروری ثابت شده، ساز و کار دقیق حد واسط این اثر نامطلوب مشخص نشده است. به نظر می رسد بخشی از این رابطه با بررسی تغییرات بیان ژن ها در بافت چربی قابل توجیه باشد؛ با همین هدف، دکتر علیرضاعلیزاده، سولماز مولایی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، به بررسی تغییرات بیان ژن های دخیل در مسیر متابولیسم استروئید ها با در نظر گرفتن مصرف چربی در رژیم غذایی پرداختند. 
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان ۱۷β HSD5 و ۱۷β HSD3 که در متابولیسم آندروژن ها (هورمون های جنسی مردانه) موثر هستند تغییری نمی کند، در حالی که بیان ۱۷β HSD7 و ۱۷β HSD12 که در متابولیسم استروژن ها (هورمون های جنسی زنانه) موثر هستند به طور معنی داری افزایش می یابد؛ این یافته بدان معنی است که اسید های چرب اشباع و ترانس رژیم غذایی در تغییر جهت متابولیسم به سمت تولید استروژن موثر بوده و تاثیری بر متابولیسم آندروژن ندارد. بررسی ویژگی های ظاهری و تغییرات هورمونی یافته فوق را تایید کرد. 
یافته های این پژوهش نشان داد، بخشی از اثرات مخرب اسید های چرب اشباع و ترانس رژیم غذایی بر خصوصیات نطفه، با تاثیر بر بیان ژن های مربوط به متابولیسم استروئید ها قابل توجیه است. 

هیدروکسید سدیم یا سدیم دودسیل سولفات، کدام یک برای سلول زدایی از بافت تخمدان مناسب تر است؟ 
تلاش های بسیاری برای به دست آوردن فولیکول بالغ از بافت منجمد شده یا بافت اصلی تخمدان، به خصوص در بیماران مبتلا به اختلال تخمدان، صورت گرفته و روش های عملی در این خصوص ایجاد شده است. 
مهندسی بافت یکی از روش هایی است که می تواند در بازگرداندن عملکرد بافت و باروری فرد مبتلا مفید و موثر باشد. یکی از روش های مهندسی بافت، حذف سلول از تخمدان و ایجاد یک داربست بدون سلول از آن است؛ از این داربست می توان برای انتقال فولیکول های فرد بیمار و ایجاد یک محیط مناسب برای بلوغ فولیکول ها استفاده کرد.