FA | EN

پیشگیری از سرطان

خانه سلامت فروردین
portfolio image

پیشگیری از سرطان به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که می‌تواند احتمال بروز بیماری سرطان را کاهش دهد. بسیاری از سرطانها قابل پیشگیری‌اند. بیماری‌های سرطان اگر به موقع تشخیص داده شوند قابل درمان هستند. در حال حاضر بسیاری از سرطانها چون زود تشخیص داده می‌شوند می‌توان بیمار را تا حد زیادی زنده نگهداشت و بیمار می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد این کار با انجام خود آزمایی و غربالگری امکان‌پذیر است.

 تغذیه مناسب و ورزش می تواند عاملی جهت پیشگیری از بسیاری از بیماری های حاد و خطرناک مانند دیابت، گرفتگی عروق و سرطان باشد. سال هاست بالا رفتن آمار سکته های قلبی و مغزی و میزان ابتلای افراد به انواع سرطان ها نگرانی های ویژه ای را در جامعه پزشکی ایجاد کرده است، اکنون به ارائه راهکارهایی ساده برای مقابله با سرطان می پردازیم.

یشگیری طبیعی از سرطان به اعمال تغییراتی در الگوی زندگی بستگی دارد که در اینجا به 18 مورد از موثرین آنها اشاره شده است.

 
1-پرهیز از نوشیدنی های شیرین
 
2-مصرف نشاسته مقاوم
 
3-تحرک بدنی
 
 
5-مصرف آجیل
 
6-مصرف سیر
 
7-مصرف خانواده کلم
 
8-خوردن کنگر فرنگی
 
9-قرار گیری 15 دقیقه ای در معرض خورشید
 
10-پرهیز از مصرف گوشت گریل
 
11-نوشیدن چای سبز
 
12-مصرف ماهی
 
13-تاریک نگه داشتن اتاق خواب
 
14-مصرف پیاز
 
15-پیاده روی در روز به مدت 30 دقیقه
 
16-پرهیز از برنزه کردن
 
17-نوشیدن شیر
 

 

18-مصرف انواع توت ها

 
آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که موجب توقف فعالیت سایر مواد شیمیایی موسوم به رادیکال های آزاد می شوند.
بدن برای مقابله با رادیکال های آزاد شروع به تولید مقادیری آنتی اکسیدان های موردنیاز می کند و فرد می تواند از طریق یک رژیم غذایی سالم، بخصوص میوه ها و سبزیجات رنگی، بقیه آنتی اکسیدان های لازم را دریافت کند. رادیکال های آزاد به طور طبیعی در بدن تشکیل می شوند و در واقع نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای روزانه نظیر 
ورزش Sport و متابولیسم ایفاء می کنند. اما وجود میزان بالا رادیکال های آزاد در بدن می تواند خطرناک باشد چراکه با آسیب به سلول ها می توانند منجر به سرطان شود.
 

آنتی اكسیدان ها چگونه عمل می كنند؟

1- از سلول های روده محافظت می كنند.

2- مواد سرطانزای تولید شده در بدن را از بین می برند.

3-  تكثیر سلول های سرطانی را كاهش می دهند.

بتاكاروتن

یك ضد سرطان قوی است كه توصیه می شود 15 تا 25 میلی گرم از آن در روز مصرف شود. مواد غذایی حاوی بتاكاروتن؛ سیب زمینی شیرین، هویج، طالبی، گرمك، كدو تنبل، انواع كدو، اسفناج، كلم، انبه، فندق و گریپ فروت قرمز می باشد. سعی كنید روزی یك  یا دو عدد هویج و یك عدد كدو در سالادتان ریز كنید و گاهی به جای كاهو، سالاد اسفناج تهیه كنید.

ویتامینC

برای مقابله با بروز سرطان عالی است. ویتامین C ، تولید نیتروزآمین را كه یك ماده سرطانزا است، كاهش می دهد. این ماده در اثر مصرف زیاد محصولات گوشتی مثل سوسیس و كالباس به مقدار زیاد وارد بدن می شود. كیوی، پرتقال تازه، نارنگی ، خربزه، گریپ فروت، لیمو ،  توت فرنگی و طالبی از میوه های دارای ویتامینC زیاد هستند و از سبزیجات؛ كلم بروكلی، فلفل سبز، كلم پیچ و گوجه فرنگی ، ویتامین C زیادی دارند.

 

ویتامینE  

نیز مانندC، ضد سرطان است و مصرف كم آن به همراه كمبود سلنیم ،  بروز سرطان را در زنان 10 برابر می كند. و این آمار تكان دهنده است و الزام مصرف آنرا مطرح می كند. روزانه 200 تا 400 واحد از این ماده باید مصرف شود. بهترین منبع غذایی آن روغن جوانه گندم، روغن ذرت، روغن سویا، روغن زیتون، لوبیا سبز، نخود تازه و آرد گندم كامل و كره طبیعی و جگر است. برای دریافت ویتامین E  ، كره برای كودكان، و سبزیجات و جگر برای بزرگسالان توصیه می شود.


آنتی اکسیدان های معروف غذایی و منابع این ماده عبارتند از:

• بتا کاروتن: هویج، کدو، سیب زمینی شیرین.

• لیکوپن: گریپ فروت صورتی، گوجه فرنگی (پخته شده)، هندوانه.

• لوتئین: بیشتر سبزیجات سبز برگ سبز.

• سلنیوم: غلات، منابع پروتئین، آجیل، حبوبات.

• ویتامین A: کره، تخم مرغ، شیر، کبد.

• ویتامین C: انواع توت ها، پرتقال و دیگر مرکبات، طالبی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، کلم، پاپایا، گوجه فرنگی.

• ویتامین E: بادام، فندق، سایر مغزیجات آجیلی، و دانه ها و روغن شان.