FA | EN

10 حقیقت در مورد دیابت

خانه سلامت فروردین
portfolio image

دیابت به واقع چیست؟ افراد مبتلا به دیابت توانایی تولید انسولین مورد نیاز برای حفظ سلامت خود را ندارند. هنگامی که غذا می خورید، بدن شما غذا را به قند، یا گلوکز تبدیل می کند. در این مرحله، لوزالمعده باید انسولین ترشح کند. انسولین همانند کلیدی عمل می کند که سلول ها را باز کرده و به گلوکز اجازه ورود می دهد و به فرد اجازه می دهد از گلوکز برای کسب انرژی استفاده کند. اما وقتی به دیابت مبتلا هستید، این سیستم کار نمی کند.

 

  حقیقت اول: 422 میلیون نفر در سراسر جهان دیابت دارند.

 

شیوع دیابت در طول 3 دهه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است که نشان دهنده ی افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن مردم است. شیوع دیابت در حال رشد، بیشتر در کشورهای کم درآمد و متوسط می باشد.

 

 

حقیقت دوم: یکی از علل مرگ در جهان ناشی از دیابت است.

 

 

در سال 2012 دیابت علت مرگ و میر 1.5 میلیون نفر در سال بود. همچنین 2.2 میلیون مرگ ومیر دیگر در همان سال با میزان  بالاتر از سطح مطلوب قند خون، به دلیل افزایش خطر بیماری قلبی عروقی و سایر بیماری ها رخ داده است. حتی زمانیکه میزان قند خون به اندازه کافی بالا نباشد، عدم تشخیص دیابت می تواند به بدن آسیب برساند. خطر بیماری قلبی عروقی با افزایش قند خون بالا می رود.

 

 

حقیقت سوم: دو شکل اصلی دیابت وجود دارد.

 

 

 

دیابت نوع 1 شکل شدیدتر از بیماری دیابت محسوب می شود که گاهی اوقات به نام «دیابت نوجوان» نیز شناخته می شود زیرا یا در زمان تولد وجود داشته یا در دوران کودکی یا نوجوانی فرد به آن مبتلا می شود.

 

 

 

آنچه رخ می دهد این گونه است: لوزالمعده حاوی سلول هایی به نام سلول های جزیره ای است که گلوکز در خون را تشخیص می دهند و در واکنش به آن، مقدار مورد نیاز از انسولین را برای عادی سازی سطوح قند خون تولید می کنند. انسولین به گلوکز اجازه ورود به سلول ها را می دهد و از این طریق آنها می توانند انرژی تولید کنند.

 

 

 

در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به اشتباه این سلول های تولیدکننده انسولین را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی کرده و آنها را نابود می کند. این حمله به نام بیماری خود ایمنی شناخته می شود و پژوهشگران به طور کامل متوجه چرایی رخ دادن آن نشده اند.

 

 

 

بدون انسولین، قند در خون باقی می ماند و افزایش می یابد و در نتیجه، سلول های بدن با کمبود گلوکز مواجه می شوند. برای مقابله با این شرایط، بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید انسولین تزریق کنند تا گلوکز را به سلول های بدن خود برسانند.

 

دیابت نوع 2 شایع‌ترین نوع این بیماری است که در گذشته افراد معمولا پس از 35 سالگی به آن مبتلا می شدند. اما شرایط اکنون تغییر کرده است زیرا میزان شیوع آن بین کودکان و جوانان رو به افزایش است. بر خلاف دیابت نوع 1، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مقداری از انسولین مورد نیاز خود را تولید می کنند، اما این میزان اغلب کافی نیست. در برخی موارد، انسولین تلاش می کند سلول های بدن را باز کند تا امکان ورود گلوکز فراهم شود، اما بنا به دلایلی این اتفاق رخ نمی دهد. در برخی موارد، داروهای خوراکی می توانند به بدن در استفاده موثرتر از انسولین خود کمک کنند، و در موارد شدیدتر تزریق انسولین نیاز است.

 

حقیقت چهارم: نوع سوم دیابت، دیابت بارداری است.

دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 شایع‌ترین انواع این بیماری هستند اما انواع دیگری از این بیماری نیز وجود دارند که شامل پیش دیابت و دیابت بارداری، که در دوران بارداری رخ می دهد، می شوند. تشخیص دیابت بارداری به معنای ابتلای فرد به دیابت پیش از بارداری یا تداوم آن پس از زایمان نیست، اما وی باید طی دوران بارداری سطوح قند خون را مدیریت کند.

 

حقیقت پنجم: دیابت نوع دو خیلی شایعتر از دیابت نوع 1 است.

دیابت نوع دو در سراسر جهان شایعتر می باشد.BMI یالاتر با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است، هز چند این رابطه ممکن است در موارد مختلف متفاوت باشد.گزارش های دیابت نوع دوم در کودکان که قبلا نادر بوده است، افزایش یافته است.

 

حقیقت ششم: مردم با مدیریت کردن و تشخیص دادن زودهنگام دیابت، می توانند زندگی طلایی و سلامتی داشته باشند.

یک سری اقدامات مقرون به صرفه می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند که شرایط خود را کنترل کنند. این مداخلات عبارتند از: کنترل قند خون از راه رژیم غذایی، فعالیت بدنی و در صورت لزوم مصرف دارو، کنترل فشار خون و چربی ها برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سایر عوارض، غربالگری منظم برای آسیب به چشم ها ، کلیه ها و پاها، برای تسهیل درمان اولیه.

 

حقیقت هفتم: تشخیص زود هنگام و کنترل آن می تواند نقطه شروع برای زندگی خوب را فراهم کند.

سلامتی فردی که با دیابت تشخیص داده شده و درمان نشده زندگی می کند، در آینده به خطر می افتد. فناوری های پایه مانند اندازه گیری قند خون باید در تنظیمات اولیه مراقبت های بهداشتی در دسترس باشند.

 

حقیقت هشتم: اکثر مرگ و میر های دیابت در کشورهای فقیر یا با درآمد کم خرج می دهد.

به طور کلی، سیستم های مراقبت های بهداشتی اولیه در کشور های کم درآمد، دسترسی به فن آوری های پایه مورد نیاز برای کمک به افراد مبتلا به دیابت برای مدیریت بیماری خود را ندارند. دسترسی به دارو های ضروری از جمله انسولین و فناوری ها در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط محدود است.

 

حقیقت نهم: دیابت  عامل مهمی برای نابینایی، قطع عضو و نارسایی کلیه است.

دیابت از تمام انواع می تواند در بسیاری از قسمت های بدن منجر به عوارض شود و خطر ابتلا به مرگ زودهنگام را افزایش دهد. عوارض احتمالی شامل حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، قطع پا ( به علت آلوده شدن و زخم  غیر قابل درمان)، از دست دادن بینایی و آسیب عصبی می باشد.

 

حقیقت دهم: دیابت نوع 2 را می توان پیشگیری کرد.

دیابت قابل پیشگیری است. ورزش و تحرک بدنی منظم روزانه به مدت سی دقیقه و داشتن تغذیه سالم به طور قابل ملاحظه ای خطر پیشرفت نوع دوم دیابت را کاهش می دهد.