FA | EN

آزمایش های قبل از ازدواج شامل چه مواردی هستن؟

خانه سلامت فروردین
portfolio image

اشتراک گذاری:

آزمایش های قبل از ازدواج

برخی آزمایش های قبل از ازدواج اجباری بوده و برخی دیگر به درخواست خود فرد انجام میشود . آزمایش های قبل از ازدواج عبارتند از:

  • آزمایش CBC جهت بررسی تالاسمی
  • آزمایش عدم اعتیاد
  • آزمایش سیفلیس
  • آزمایش ایدز و هپاتیت بنا به درخواست فرد

سیفلیس
سیفلیس یک بیماری مقاربتی عفونی است که عامل آن یک نوع باکتری به نام ترپونما پالیدوم می‌باشد. این باکتری به طور طبیعی فقط انسان را آلوده می‌کند ترپونما از طریق خراش جزئی در پوست یا غشای مخاطی اندام تناسلی یا دهان و غیره وارد بدن می‌شود.
سیر بیماری سیفلیس به
۳ دوره تقسیم می‌شود:
۱ –دوره اول با ورود باکتری و ایجاد یک زخم نسبتاً سفت در ناحیه تناسلی به نام شانکر مشخص می‌شود، پایان این دوره همراه با بهبودی خود به خود این زخم است.
۲ –پس از آن، دوره دوم شروع می‌شود که مشخصه بارزآن ایجاد یک عفونت فراگیر است، یعنی باکتری به‌طور وسیعی در بدن پخش می‌شود و سبب ایجاد ضایعاتی در مخاط‌ها، چشم‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و سیستم قلبی- عروقی و عصبی مرکزی می‌شود. سیستم دفاعی بدن در اکثر بیماران درمان‌نشده، قادر به مقابله با این هجوم گسترده باکتری در خون است. به عبارت دیگر بیشتر مبتلایان درمان‌نشده، قابلیت لازم برای از بین بردن عفونت و ایجاد بهبودی بیولوژیک را دارند.
۳ –بیماری در ۴۰ درصد بیماران درمان‌نشده از حالت ژنرالیزه خارج و وارد دوره سوم می‌شود. در این مرحله به علت واکنش‌های بیش از معمول دفاع سلولی بدن (سیفلیس هیپرآلرژیک) بافت‌ها و اعضای بدن تخریب می‌شوند. مهم‌ترین ضایعات، مربوط به دستگاه قلبی- عروقی (سیفلیس قلبی- عروقی) و دستگاه عصبی (سیفلیس عصبی) است. این عوارض ۱۰ تا ۲۰ سال پس از شروع بیماری ظاهر می‌شوند. موارد مرگ‌ ومیر این بیماری مربوط به دوره سوم (سیفلیس عصبی یا قلبی- عروقی) است.
4- مادر مبتلا به سیفلیس پس از ماه چهارم بارداری می‌تواند جنین خود را آلوده کنداگر عفونت مادر شدید باشد جنین سقط می‌شود، ولی اگر عفونت مادر خفیف باشد، بچه زنده به دنیا می‌آید و علایم مختلفی از خود نشان می‌دهد. اگر ۲ سال پس از ابتلا، مادر باردار و جنین مبتلا شود، جنین می‌تواند سقط شود یا با علایم دوره دوم سیفلیس اکتسابی متولد شود. ولی اگر بعد از ۲ سال یعنی زمانی که مادر وارد دوره سوم سیفلیس شده بارداری رخ دهد، نوزاد متولد شده می‌تواند بدون علائم خاصی باشد یا علائم مشخصی مثل سه‌ گانه هوچینسون را نشان دهد .معمولاً این سه علامت هوچینسون که تا ۲۰ سالگی خود را نشان می‌دهند، عبارتند از:

·         1 –دندان‌های هوچینسون که دندان‌های تغییر شکل‌یافته ثنایای دایمی است.
۲ کدورت قرنیه که منجر به کوری می‌شود.
۳ –ضایعه عصب زوج هشتم که منجر به کری می‌شود.

آزمایش تالاسمی

آزمایش CBC (شمارش گلبول های قرمز) بر روی نمونه خون گرفته شده از مردان انجام می شود. در صورت غیر طبیعی بودن این آزمایش از خانم ها نمونه خون گرفته و آزمایش CBC انجام می شود. اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد (آزمایش CBC هر دونفر MCV<80 و یا MCH<27 باشد) این افراد به بررسی های بیشتری از نظر ابتلا به تالاسمی مینور احتیاج دارند و آزمایش HB الکتروفورز برای آنها انجام می شود.

اگر HbA2>3.5  در هر دو نفر باشد، و زوجین ناقل سالم (مبتلا به تالاسمی مینور) می باشند و حتما باید مشاوره ژنتیکی ویژه انجام دهند زیرا احتمال اینکه نوزاد آنها مبتلا به تالاسمی ماژور باشد، بالا می باشد (در حدود 25 درصد) که با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد و طول عمر این افراد کاهش پیدا می کند. در واقع با ازدواج یک زن با مرد مبتلا به تالاسمی مینور، در هر بارداري، 25 درصد احتمال ماژور بودن و ابتلاي جنین به بیماري، 50 درصد احتمال ناقل بودن و 25 درصد احتمال سالم بودن آن وجود دارد.

اگر در هریک از این افراد یا در هر دو نفر HbA2<3.5  باشد، بیماری فقر آهن می باشد و درمان لازم صورت می گیرد.

آزمایش اعتیاد

نمونه ادرار از زوجین به منظور شناسایی افرادی که ترکیبات تریاک را استعمال می‌کنند، گرفته می‌شود. مصرف مواد مخدر جزء ناهنجاری‌های اجتماعی محسوب می‌شود، لذا دور از انتظار نیست اگر مصرف‌کننده این مواد که برای ازدواج مراجعه می‌کند سعی در مخفی نگهداشتن آن نماید (مثلاً از طریق تقلب در گرفتن نمونه ادرار). بدین خاطر نمونه‌گیری در این بخش با حضور ناظر انجام می‌شود. در سیستم‌های قدیمی نظارت به کمک آینه‌های نصب‌ شده روی دیوارهای اتاق نمونه‌گیری انجام می‌شد. اگرچه هنوز هم آزمایشگاه‌هایی بدین طریق نمونه‌گیری می‌کنند، ولی به کارگیری تکنولوژی دوربین‌های مداربسته در برخی آزمایشگاه‌ها ضمن رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به شأن افراد، صحت نمونه‌گیری را هم تضمین می‌کند.

آزمایش ایدز و هپاتیت

سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز (AIDS) یک بیماری مزمن و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که توسط ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایجاد می‌شود. HIV با آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، توانایی بدن در مبارزه با عفونت و بیماری را مختل می‌کند و در دراز مدت، عفونت به بسیاری از اندام‌های مختلف بدن انتشار می‌یابد. خوشبختانه در حال حاضر، داروهای مناسبی برای این بیماری وجود دارد که روند شیوع و پیشرفت بیماری را کند می‌کند و هر چه سریع‌تر این بیماری تشخیص داده شود، میزان شیوع بیماری در اندام‌های مختلف، دیرتر اتفاق می‌افتد.

به طور معمول ایدز با فعالیت جنسی و یا خون آلوده (از طریق مایعات بدن از جمله خون، منی، مایعات واژن و شیر مادر) انتقال می‌یابد و سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می‌کند افراد حداقل یکبار در طول زندگی آزمایش ایدز بدهند. افرادی که فعالیت جنسی پرخطر و مشکوک دارند، بیشتر در معرض ابتلا به ایدز قرار دارند و آزمایش ایدز برای این افراد ضروری‌تر است.